O PIELGRZYMCE SŁÓW KILKA

  Wieczernik MIC

  Drodzy Bracia, bo tak będziemy się tytułować w czasie pielgrzymowania, już niebawem wyruszamy na szlak pierwszej pielgrzymki do grobu św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Jako pomysłodawca i organizator winny Wam jestem kilka słów wyjaśnienia. Z pewnością myśląc o tej wyprawie stajecie przed pytaniami typu: skąd pomysł? Dlaczego męska? Jak to będzie wyglądać?....
  Z pewnością tym tekstem nie rozwieję wszystkich wątpliwości, nie zaspokoję pragnienia dogłębnego poznania wszystkich szczegółów związanych z naszym wędrowaniem, bo aby wszystko poznać, trzeba tam być. Postaram się jednak podzielić się z Wami wizją jaka zaczęła mnie nurtować blisko rok temu.

  Pomysł na tę pielgrzymkę pojawił się w mojej głowie 7 sierpnia 2016r w trakcie modlitwy różańcowej na szlaku pielgrzymki na Jasną Górę. Ten ciekawy pomysł, bo tak to rozumiałem wtedy, stał się bumerangiem, który wracał do mnie codziennie w trakcie różańca. Zrozumiałem wtedy, że coś jest na rzeczy. Myśl o organizacji pielgrzymki dla Mężczyzn stawała się coraz bardziej uciążliwa, wracała do mnie jeszcze wiele razy w trakcie eucharystii, które z racji swego urodzenia i zamieszkania przeżywałem u grobu Ojca Stanisława. Kiedy zrozumiałem, że to nie minie, postanowiłem przyjąć wezwanie i oto cała historia naszej pierwszej pielgrzymki mężczyzn do świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego.


  CZAS I MIEJSCE

  Naszą wyprawę zaczynamy w Puszczy Mariańskiej ( miejscu gdzie powstał pierwszy dom zakonny braci Marianów). Z powodu trudnego dojazdu w to miejsce zdecydowaliśmy, że spotkamy się nie 30.06 , ale dzień wcześniej 29.06 pod wieczór, około godziny 18:00. Nasze rekolekcje rozpoczniemy Mszą Św., oraz konferencją. Przed spoczynkiem planujemy zawiązanie wspólnoty przy ognisku. W drogę wyruszamy 30.06, po porannej Mszy Św.
  Planowane noclegi: Puszcza Mariańska, Jeziórka, Pieczyska. Długość szlaku to kolejno 35km, około 20km, około 15km. Celem naszej pielgrzymki jest uroczysta Msza Św. w Górze Kalwarii, w Kościele pw. Opatrzności Bożej na Mariankach 2.07.2017r. o godzinie 12:00.


  ZAŁOŻENIA OGÓLNE

  Pielgrzymka mężczyzn, jak sama nazwa wskazuje jest dziełem tylko i wyłącznie męskim.! Tematyka nauczania, sposób przeżywania, warunki higieniczne i wszystko inne jest takimi, jakie są w stanie zaakceptować, zrozumieć, przeżyć, lub też do nich dojrzeć tylko Mężczyźni. Nie znaczy to, że uciekamy w nią od żon, dzieci.....odpowiedzialności, przeciwnie, zachęcam Was Bracia, aby każdy przed wyjściem z domu zabrał do swego serca wszystkich i wszystko co dostał od Boga pod opiekę. Tylko taka postawa daje nam być w pełni mężczyznami. Dla mnie słowo "mężczyzna" znaczy również "odpowiedzialny". Odpowiedzialny za innych, ale też za siebie - wręcz po pierwsze za siebie. Taki jest punkt wyjścia naszej drogi i tak jest ona organizowana. Po naszej stronie jest załatwienie miejsca na pole namiotowe. Nasze noclegi będą zorganizowane tak, żebyśmy mogli bezpieczne spać pod gołym niebem. Co uważacie Bracia za konieczne dla Was weźcie ze sobą. Myślę tu o namiotach, karimatach, śpiworach..... Jednakże pamiętajcie, że co weźmiecie musicie nieść na własnych plecach. To jest podstawowa i pierwsza lekcja odpowiedzialności. NIE BĘDZIE SAMOCHODU NA PODWÓZKI PRZEWIEZIENIE BAGAŻU...ECT. Co zabierasz, to niesiesz. Mężczyzna panuje nad sobą! - w czasie pielgrzymki rezygnujemy z tego co nie konieczne np.: alkohol, jeśli to możliwe papierosy ( jeśli nie umiesz zrezygnować z palenia, rób to tak, aby nikogo nie gorszyć. To jest Twój problem, rób to sam). Wszelkie rzeczy związane z jedzeniem, piciem wpisują się w słowa o odpowiedzialności. Wiesz Bracie czego i ile Tobie potrzeba. Przemyśl i zdecyduj, czy chcesz nosić jedzenie i mieć, czy też będziesz szukał sklepów niosąc lżejszy plecak, ale robiąc dłuższe dystanse. Każda z tych wersji jest dobra, ja nie gwarantuję, że sklepy będą otwarte, ani czy będą w ogóle. To samo tyczy się wielu rzeczy: choćby apteczki....

  TEMATYKA

  W tym roku naszym hasłem jest: "M3" Szczegóły zna Ks. Wojciech Skóra, ja mogę dodać, że poruszymy tematy męskie na "M":

  Zapraszam Wszystkich do podjęcia tego trudu w drodze do odkrywania wraz ze Św. Stanisławem czym jest męstwo i jak ja mam je realizować w swoim życiu.

  Pozdrawiam wszystkich Braci
  brat Mariuszodsylacz


© WIECZERNIK 2010