RZYM - MSZA KANONIZACYJNA
  ŚW. STANISŁAWA PAPCZYŃSKIEGO
  UROCZYSTOŚCI DZIĘKCZYNNE W GÓRZE KALWARII
  ZA KANONIZACJĘ ŚW. ST. PAPCZYŃSKIEGO
  UROCZYSTOŚCI DZIĘKCZYNNE W LICHENIU
  ZA KANONIZACJĘ ŚW. ST. PAPCZYŃSKIEGO
  UROCZYSTOŚCI DZIĘKCZYNNE W PODEGRODZIU
  ZA KANONIZACJĘ ŚW. ST. PAPCZYŃSKIEGO

  Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację

  29 sierpnia 2016 r.

  Około pięciuset kapłanów celebrowało w Mszę św., będącą dziękczynieniem za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego. Do Podegrodzia przyjechali ks. bp Andrzej Jeż - ordynariusz diecezji tarnowskiej i ks. bp Jan Piotrowski - ordynariusz diecezji kieleckiej, niegdyś proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Obecni byli biskupi pomocniczy Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz, a także biskup senior Władysław Bobowski. W uroczystościach uczestniczył również senator Stanisław Kogut.

  Niewielki kościół pw. św. Jakuba w Podegrodziu z trudem pomieścił wszystkich kapłanów i poczty sztandarowe. Mieszkańcy Sądecczyzny i przybyli na wczorajszą uroczystość pielgrzymi, tłumnie wypełnili plac wokół świątyni. W stolicy Lachów Sądeckich pojawili się przedstawiciele zgromadzenia ojców Marianów oraz wspólnoty parafialnej z Góry Kalwarii k. Warszawy, gdzie znajdują się grób i relikwie św. ojca Stanisława Papczyńskiego.

  - Dzisiejszy dzień jest radością dla całej naszej wspólnoty - powiedział ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu. - To wielka chwila dla historii tej ziemi, wypełnienie historii tej ziemi. Ta dzisiejsza radość każdego z nas, staje się wielkim zobowiązaniem na przyszłość.

  Bp Andrzej Jeż podkreślił w homilii, że droga do świętości ojca Stanisława rozpoczęła się w rodzinie w Podegrodziu, a nowy święty przypomina nam o wartości rodziny.

  - Uczy jak ważną rolę spełnia chrześcijańska rodzina, która przygotowuje młodego człowieka do odpowiedzialnego życia. Przypomina, jak ważna dla dzieci jest postawa ich wierzących rodziców - powiedział ks. bp Jeż.

  Na zakończenie uroczystości ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP, przeczytał list od Andrzeja Dudy, w którym wyraził on wdzięczność za dar tego wybitnego Polaka.

  - Niech to wielkie dziedzictwo jakie nam pozostawił będzie przekazywane przyszłym pokoleniom - napisał prezydent RP.

  Ojciec Stanisław Papczyński urodził się w 1631 roku w Podegrodziu. Tu się wychował i tu rodziła się jego wiara. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, a po święceniach kapłańskich okazał się wybitnym kaznodzieją. W wieku 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski - Zgromadzenie Księży Marianów, które dzisiaj posługuje w Polsce i na wszystkich kontynentach. Ojciec Papczyński, przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany.

  Ojciec Papczyński był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny, gorącym patriotą, mądrym kierownikiem duchowym, kaznodzieją, pedagogiem i szczególnym orędownikiem dusz w czyśćcu cierpiących.

  5 czerwca br. Papież Franciszek zaliczył ojca Papczyńskiego w poczet świętych Kościoła katolickiego.

odsylacz

© WIECZERNIK 2010